W Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach od pięciu lat obecna jest pedagogika francuskiego pedagoga Nowego Wychowania Celestyna Freineta. Autorskie programy w oparciu o założenia tej wyjątkowej filozofii realizowane są w klasach od 1 do 6, a docelowo do 8 za sprawą pań: Mileny Wenty, Hanny Leszczyńskiej, Joanny Antczak, Eweliny Cierockiej, Elizy Piotrowskiej i Kariny Jaroszewskiej. Mając na uwadze szeroko pojęty rozwój organizacji uczenia się w duchu Ecole Moderne C. Freineta, zespół nauczycieli freinetowców po uzyskaniu akceptacji ze strony dyrekcji postanowił ubiegać się o opiekę merytoryczną i metodyczną kierownika Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji panią prof. dr hab. Ewę Filipiak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
20 października 2023 r. w naszej szkole gościliśmy zespół badawczy Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji w osobach: prof. dr hab. Ewa Filipiak, dr Joanna Szymczak oraz dr Marika Przybylska. Panie zapoznały się z filozofią edukacyjną szkoły, przestrzenią dydaktyczną, zetknęły się z naszą szkolną codziennością, uczestniczyły w zajęciach klas freinetowskich prowadzonych przez panią Hannę Leszczyńską i panią Elizę Piotrowską. Wizyta studyjna zakończyła się dyskusją nad wstępnymi warunkami porozumienia o współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 2 w Sierakowicach, Polskim Stowarzyszeniem Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Współpraca zakłada realizację badań na temat „Konstruowanie pedagogiki zorientowanej na dziecko i jego rozwój – organizacja procesu uczenia się inspirowana Ecole Moderne C. Freineta.” Zespół badawczy Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji UKW w Bydgoszczy wraz z zespołem nauczycieli freinetowców z naszej szkoły podejmą się bardzo istotnych przedsięwzięć (seminaria, warsztaty, konferencje, wymiana praktyk) oraz badań nad efektywnością i funkcjonowaniem edukacji Ecole Moderne w warunkach szkoły publicznej. Uważamy, że wyniki tychże badań mogą przyczynić się nie tylko do rozwoju własnego nauczycieli i uczniów ale również do rozwoju projektowania edukacji na poziomie lokalnym i krajowym.
Pedagogika freinetowska w naszej szkole jest pielęgnowana, umacniania i propagowana dzięki różnym przedsięwzięciom i inicjatywom. Co roku jesteśmy organizatorami spotkań grupy regionalnej Gdańsk PSAPCF. 21 października 2023r. odbyło się kolejne warsztatowe spotkanie animatorów z udziałem naszych mentorów, współtwórców ruchu freinetowskiego w Polsce: Janina Kwiecień, Wiesława Ryngwelska, prof. dr hab. Kazimierz Kossak-Główczewski, dr hab. Zdzisław Aleksander, Witold Bobrowski. Nauczycielki z naszej szkoły pani Eliza Piotrowska i pani Karina Jaroszewska dołączyły do zespołu animatorów Grupy Gdańsk PSAPCF. Przeprowadziły dla uczestników warsztaty „Krajobrazy słowem malowane” z wykorzystaniem ClassVR (Laboratoria Przyszłości) oraz podzieliły się doświadczeniami pracy technikami freinetowskimi w klasach 4-6 prezentacją „W podróży z Freinetem – o sile wyrazu dosłownie i w przenośni”. Spotkanie w sierakowickiej Dwójce było swoistą wisienką na torcie dla Celestyna Freineta (15 października to dzień jego urodzin). Mogliśmy pokazać uczestnikom z różnych zakątków naszego województwa (Gdańsk, Gdynia, Rumia, Reda, Linia) pracę klas freinetowskich „od środka”, podzielić się naszym warsztatem pracy, toczyć dyskusje o dobrej szkole, o potrzebie zmian w oświacie. Z nadzieją patrzymy na polską edukację, gdy młodzi nauczyciele z pasją wdrażają innowacje, programy autorskie w swoich klasach. Razem działamy dla dzieci, bo jak powiedział C. Freinet „Zaufajcie dzieciom, bo one są twórcami przyszłości”.
Joanna Antczak