W grudniu 2012 i w pierwszych dniach styczniu 2013 roku w murach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie miała miejsce wystawa, poświęcona francuskiemu pedagogowi Celestynowi Freinetowi (1896-1966) oraz jego technikom, wykorzystywanym w polskich szkołach od nieomal 60 lat.
Wystawę z inicjatywy Biblioteki przygotowały animatorki krakowskiego ruchu freinetowskiego mgr Wanda Silezin i mgr Marta Krzywda, zaś jej adresatami byli nauczyciele przedszkoli i szczebla początkowego edukacji, studenci kierunków pedagogicznych oraz inne osoby zainteresowane tematem.
Biblioteka jest w posiadaniu wszystkich polskich wydań autorskich książek Celestyna Freineta oraz książek Haliny Semenowicz i Aleksandra Lewina, których aktywności zawdzięczamy rozwój ruchu freinetowskiego w Polsce. Te o historycznym już znaczeniu publikacje znalazły się na wystawie obok innych opracowań, autorstwa animatorów ruchu, jak Zofia Napiórkowska, Bogumiła Kollek, Regina Chorn, Kazimierz Kossak-Główczewski, Wanda Frankiewicz, Ewa Filipiak, Halina Smolińska-Rębas, Marzena Kędra, Marta Krzywda i Małgorzata Kaliszewska. Można było je zobaczyć obok archiwalnych już numerów ?Freinetowskich Inspiracji? oraz przykładów dokumentów, wytworzonych przez nauczycieli (np. karty pracy, dyplomy sprawności), gazetek szkolnych, ksiąg życia klasy i atrakcyjnych prac uczniowskich, efektów techniki swobodnego tekstu, swobodnej ekspresji plastycznej i doświadczenia poszukującego.
Swoje prace plastyczne , fotograficzne i swobodne teksty zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kacicach, Gimnazjum nr 16 im. Króla Stefana Batorego w Krakowie (zaprezentowano prace fotograficzne i plastyczne do wybranych wierszy z tomiku ?Chcę Ci powiedzieć??, zawierającego swobodną twórczość literacką dzieci i młodzieży z całej Polski. Autorzy prezentowanych prac wybrali wiersze dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach, SP nr 33 w Krakowie, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej oraz Zespołu Szpitalnych Szkół Specjalnych w Tarnowie) , Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, Szkoły Podstawowej nr 33 im. Króla Stefana Batorego w Krakowie, Szkoły Podstawowej nr 119 im, Janiny Porazińskiej w Krakowie oraz Przedszkola Samorządowego w Jaworniku.
Zaprezentowano również przykłady wykorzystania swobodnego tekstu – fotografie ze spektaklu ?Inny wiatr?, w reżyserii Wojciecha Terechowicza (jednocześnie scenarzysty i scenografa) z muzyką B. Tomaszka. Spektakl powstał na podstawie tekstów, zawartych w tomikach poezji uczniowskiej z lat 1994-2003 (organizatorem tych czternastu Ogólnopolskich Konkursów Literackiej Twórczości Dziecięcej była Szkoły Podstawowej Nr 118 w Krakowie przy Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego Kraków-Nowa Huta, pracująca wybranymi technikami C.Freineta). Spektakl zdobył I miejsce (w kategorii scena młodzieżowa) na IV Międzynarodowym Festiwalu teatrów Dzieci i Młodzieży w Suwałkach, Nagrodę Publiczności oraz wyróżnienie od jury dziecięcego.
Ekspozycja zilustrowana została cytatami z pism Freineta, które mogą stanowić swoiste drogowskazy dla tych, którzy pragną iść jego śladem. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród nauczycieli, a zwłaszcza młodzieży, odwiedzającej bibliotekę w grudniu. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka jak zwykle stanęła na wysokości zadania, propagując idee, wymagające współczesnego odczytania, w których tkwi nadal jeszcze niewykorzystany potencjał pedagogiczny. Ta ważna placówka obchodziła właśnie 90-lecie powstania, życzymy jej dalszych owocnych lat istnienia w krajobrazie edukacyjnym i naukowym Krakowa. Dziękujemy za pomoc Pani mgr Marcie Ślusarek – kierowniczce Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie i wpisujemy ją na naszą listę przyjaciół Freineta!
[opr. M.K., W.S.]