Koleżanki i Koledzy!
Kończy się niedługo rok 2012. Tym samym pora na podsumowanie naszej pracy.
W dniach 21-23 września 2012 roku Grupa Regionalna Katowice zorganizowała IX Ogólnopolską Konferencję, na temat „Szlakiem zabytków techniki – doświadczenia poszukujące”, jej celem było uświadomienie roli zabytków techniki w rozwoju kulturowym społeczeństwa i poszukanie sposobów wykorzystania ich w edukacji dzieci i młodzieży, między innymi poprzez doświadczenia poszukujące. Konferencji towarzyszyły wykłady oraz działania warsztatowe szlakiem zabytków techniki.
Trzeci dzień konferencji poświęcony był 20 -leciu Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C. Freineta. Grupa Katowicka przedstawiła prezentację „20 lat minęło… – obrazki z działalności Stowarzyszenia”. Dyskutowano również na temat „Co dalej w Stowarzyszeniu – blaski i cienie”. Koleżanki z Krakowa przedstawiły „cieplutką” publikację „Wnuki Freineta”. Irena Nyckowska przedstawiła wyniki własnych badań nt. „Stosowanie pedagogiki Freineta w opinii nauczycieli – członków Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta”.
Serdecznie dziękuję Kazi Piwko i Oli Pieli oraz wszystkim koleżankom, które wspierały je w organizacji konferencji i prowadziły warsztaty.
W dniach 2 – 9 czerwca 2012 r. odbyły się XI warsztaty i seminarium, organizowane za granicą na temat „Alternatywne pedagogiki w placówkach oświatowych Holandii”. W ramach programu odbyły się wizyty studyjne w placówkach oświatowych Holandii, w celu zapoznania się z zasadami funkcjonowania holenderskiego systemu edukacyjnego oraz skorzystania z doświadczeń nauczycieli pracujących według pedagogiki wywodzącej się z teorii Helen Parkhurst – szkoła daltońska oraz pedagogiki Celestyna Freineta – szkoła freinetowska. Uczestnicy seminarium wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami władz oświatowych, wysłuchali wykładu nt. „System szkolnictwa i oświaty w Holandii”.
Bardzo serdecznie dziękuję Wandzie Silezin i Kazi Piwko za zorganizowanie tego Seminarium. Dziękuję również Grażynce Kasprzak – Magierze za trud zbierania pieniędzy.
W dniach 29.04 – 05.05. 2012 Grupa Regionalna Warszawa zorganizowała Seminarium na Węgrzech na temat „Nowatorskie rozwiązania edukacyjne na świecie – system szkolnictwa na Węgrzech”. Celem tego edukacyjnego wyjazdu było poznanie organizacji pracy i rozwiązań edukacyjnych w węgierskich przedszkolach i szkołach podstawowych, pogłębienie wiedzy na temat metody Kodalya i możliwości jej zastosowania we własnej pracy z uczniami, poszukiwanie inspiracji, pomysłów, poznanie wspólnych wątków historycznych obu narodów oraz zapoznanie z kulturą węgierską. Serdecznie dziękuję Grupie Warszawskiej za organizację Seminarium.
Również w tym roku podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Freinetowskiej zaprezentowana została bardzo potrzebna i ważna dla naszego Stowarzyszenia publikacja „Wnuki Freineta”, autorstwa Małgorzaty Kaliszewskiej i Marty Krzywdy. W publikacja zawiera pięć części:
- Część I. Celestyn Freinet: życie, twórczość pedagogiczna i popularyzatorska.
- Część II. Wokół genezy i historii ruchu freinetowskiego w Polsce.
- Część III. Doświadczenia freinetowskie lat 90. i przełomu wieków.
- Część IV. Nauczyciel – freinetowiec dziś.
- Część V. Perspektywy pedagogii i ruchu freinetowskiego w Polsce.
Gratulujemy Autorkom i polecamy wszystkim tą publikacje, bo warto ją mieć w swojej biblioteczce.
Na przełomie lipca i sierpnia 2012 r. w Hiszpanii odbył się RIDEF. Nasze Stowarzyszenie reprezentowały: Regina Chorn, Irena Nyckowska, Magdalena Zakrzewska i Marzena Kędra.
W tym roku odbyło się jedno spotkanie KZK. Omawiano wiele spraw, najważniejsze z nich to:
- Przygotowanie publikacji „Z doświadczeń ruchu freinetowskiego w Polsce”, zdecydowaliśmy (za zgodą), że redaktorem książki będzie Kazia Piwko.
- Rewitalizacja naszej strony internetowej. Zwracamy się do wszystkich koleżanek i kolegów do jej współtworzenia. Materiały można wysyłać na adres: marzena.kedra@interia.pl.
- Dodruk legitymacji dla członków Stowarzyszenia.
- Uaktualnienie stanu Grup Regionalnych oraz płatność składek członkowskich.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za pracę i czas jaki poświęcacie dla rozwoju naszego Stowarzyszenia.
W imieniu KZK z najlepszymi życzeniami na Święta i na Nowy Rok
Marzena Kędra