„Cząstkę wolności i głębokości kultury,
jaką człowiek nosi w sobie,
mierzy się błyskiem jego oczu” /C. Freinet/
Drogie Animatorki, Drodzy Animatorzy
Rok szkolny nie tak dawno rozpoczął swój bieg, a już za chwilę powitamy rok 2025.
Czas podsumowań jest niezwykle ważny, aby uświadomić sobie, jak wielu działań podjęliśmy się, ile zdarzeń miało miejsce, ile nowych osób poznaliśmy, ile nawiązaliśmy relacji i przyjaźni, ile było radosnych chwil, a ile smutnych…
Do tych ostatnich należy odejście naszej wspaniałej animatorki Bogusi Kollek, długoletniej przewodniczącej Grupy Wrocławskiej, współzałożycielki naszego Stowarzyszenia. Bogusiu zostaniesz w naszej pamięci.
Kolejnym przykrym zdarzeniem była powódź na południu Polski. Na prośbę Kazi Czabaj ze Szkoły Podstawowej w Moszczance (odwiedzaliśmy to miejsce bardzo często na zaproszenie Marzeny Kędry) wspomogliśmy rodziny, które najbardziej ucierpiały na skutek powodzi. Dziękujemy wszystkim grupom, które zaangażowały się w pomoc, dziękujemy za wasze otwarte serca.
Marzena Kędra zorganizowała zrzutkę na pomoc szkołom w Głuchołazach i Moszczance. Darczyńcy i tutaj okazali ogromne wsparcie. Dziękujemy!
Na szczęście ten rok miał także momenty radosne.
Tutaj chcę podziękować Kornelii Solich oraz Grupie Regionalnej Racibórz za wspaniałe przyjęcie nas w progach Zamku Piastowskiego oraz Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. XIX Konferencja PSAPCF „Odkrywcze podróże – z Freinetem w naturze”, mimo niesprzyjającej aury, dała nam przestrzeń do współpracy, współodpowiedzialności, budowania relacji, mnóstwa inspiracji, zdobywania nowych doświadczeń. Dziękujemy najpiękniej za trud włożony w organizację tego wydarzenia.
Na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się spotkanie inauguracyjne Koła Naukowego Ecole Moderne Celestyna Freineta. W spotkaniu uczestniczyły studentki Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej, dr Joanna Szymczak oraz opiekun Koła – prof. dr hab. Ewa Filipiak.
Młodym entuzjastkom pedagogiki C.Freineta gratulujemy przedsięwzięcia i życzymy bogactwa doświadczeń, niezwykłych odkryć, fascynujących przeżyć na drodze poznania koncepcji francuskiego pedagoga. Nasze Stowarzyszenie objęło patronat nad Kołem Naukowym.
Bardzo dziękujemy Grupie Regionalnej Warszawa za aktywność, spotkania warsztatowe i szerzenie idei freinetowskiej. Tym samym zachęcamy pozostałe grupy do dzielenia się doświadczeniami, pomysłami na naszej stronie internetowej lub Facebooku.
Grupa organizacyjna RIDEF 2026 wzbogaciła się o nowe osoby. Są to: nasza wieloletnia animatorka Regina Chorn, która dysponuje ogromnym doświadczeniem jako organizatorka RIDEFu 1996 w Krakowie oraz Eliza Piotrowska z grupy gdańskiej. Prace nad przygotowaniem tego niezwykłego przedsięwzięcia nabrały tempa, a już niedługo grupa spotyka się w Warszawie.
A co przed nami?
- W styczniu w Warszawie odbędzie się konferencja „Dzieciństwo to nie wyścigi! Dobre przedszkole, czyli jakie”?, na którą zaprasza grupa regionalna Warszawa.
- Wrześniowa konferencja odbędzie się w Szczecinie. Bardzo dziękujemy Izie Skierskiej i Grupie Regionalnej Szczecin za podjęcie się organizacji tego zawsze przez nas wyczekiwanego wydarzenia.
- Do końca tego roku ukaże się kolejny numer „Freinetowskich Inspiracji”.
Po informacje zaglądajcie na stronę www.freinet.pl
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam dobrego czasu w gronie najbliższych. Niech otuli Was blask choinki, zapach pierników i mandarynek oraz dźwięk najpiękniejszych kolęd. Niech będą to Święta dające radość i odpoczynek, a za oknem niech świat się rozbieli.
W nowym roku 2025 życzę ogromu zdrowia, anielskiej cierpliwości, oazy spokoju, niekończącej się radości, wiary w dobro i moc marzeń, zachłannej ciekawości, (nie)codziennych spotkań z wyjątkowymi osobami, fantastycznych zdarzeń, permanentnych zachwytów freinetowską pedagogiką oraz odnalezienia owego „błysku” w oczach własnych i innych.
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.”
W imieniu KZK PSAPCF
przewodnicząca
Joanna Antczak