„Czasami leżenie na trawie w letni dzień,
słuchanie szmeru wody lub obserwowanie chmur
unoszących się na niebie, nie jest stratą czasu.” /J. Lubbock/
Drogie Animatorki, Drodzy Animatorzy
Letni wypoczynek czas zacząć. Niech spełnią się Wasze życzenia, marzenia o przygodach, podróżach, zachwytach naturą, rześkim powietrzu i tęczy po burzy, wytchnieniu w cieniu drzew przy dźwiękach świerszczy i pszczół, o słodkim jak dzieciństwo smaku truskawek, czereśni i jagodzianek, o spotkaniach z przyjaciółmi, popołudniach spędzonych z ciekawą książką…. Zamknijcie oczy, weźcie głęboki oddech i … oddajcie się pięknej wakacyjnej chwili, która będzie dla Was najlepsza, bo Wasza. Ładujcie baterie na „nowe”, bo we wrześniu kolejna porcja inspiracji w Raciborzu podczas XIX Ogólnopolskiej Konferencji PSAPCF „Odkrywcze podróże – z Freinetem w naturze”.
Do życzeń tradycyjnie dołączam „CO SŁYCHAĆ?”
W kwietniu br. odwiedziliśmy szkoły w Hiszpanii. Chciałabym podziękować Renacie Stawczyk-Mizińskiej oraz UEF Łódź za zorganizowanie jakże atrakcyjnej dla nas wizyty studyjnej. Program obejmował zagadnienia z zakresu alternatywnej pedagogiki w placówkach oświatowych w Madrycie. Odwiedziliśmy przedszkola i szkoły: Escuela Libre Madryt, Escuela Waldorf de Araraca, Montessori International School Conde de Orgaz, Escuela CEIP Palomeras Bajas. W tej ostatniej szkole odnalazłyśmy wiele elementów pedagogiki freinetowskiej (planowanie pracy, narady klasowe, samorządność, swobodny tekst).
Rozpoczęliśmy przygotowania do RIDEF 2026. W styczniu i w czerwcu odbyły się spotkania grupy animatorek odpowiedzialnych za organizację tego międzynarodowego spotkania nauczycieli freinetowców. Na przełomie lipca i sierpnia RIDEF 2024 odbędzie się w Meksyku, warto śledzić wydarzenia na stronie https://www.facebook.com/ridef2024
Katedra Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji UKW w Bydgoszczy zaprasza do wzięcia udziału w badaniach dotyczących rekonstrukcji działalności ruchu Ecole Moderne w Polsce. Badania prowadzone są pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Filipiak. Zachęcamy do podzielenia się swoją historią związaną z pedagogiką C. Freineta. Informacje szczegółowe znajdziecie na naszej stronie internetowej.
Jesteśmy ogromnie dumni z pierwszego wydania online „Freinetowskich Inspiracji” pod redakcją animatorek z grupy regionalnej Gdańsk. „Freinetowskie Inspiracje” mają być miejscem, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie – od inspiracji do kreowania własnych zajęć, przez pomysły na tworzenie przestrzeni przyjaznej dziecku, po strefę wymiany doświadczeń. Co kwartał, nowe wydanie naszego pisma, dzięki zaangażowaniu kolejnych grup regionalnych, będzie prezentować kolejne pomysły, artykuły, dziecięcą twórczość. Chcemy, aby każde wydanie ukazywało, jak ogromne mamy doświadczenia i jak wiele możliwych rozwiązań możemy zaproponować. Zachęcamy Was do aktywnego uczestnictwa w życiu „Freinetowskich Inspiracji”. Wasze pytania, sugestie dotyczące zamieszczanych treści są dla nas niezwykle ważne. Kolejne wydanie już niebawem.
Udało się również wydać pierwszą gazetę dla dzieci pod tytułem „Swobodny ekspres”. W pisemku zamieszczamy swobodne teksty naszych uczniów. Zachęcamy do dołączenia do projektu, który w tej chwili obejmuje 14 placówek z różnych zakątków kraju. Kolejne wydanie przygotuje Ewa Grzanka z grupy regionalnej Bydgoszcz.
Na naszym fanpage’u w ramach „refleksyjnych piątków” pojawiają się myśli Celestyna Freineta, redaguje je Izabela Terlecka. Zaglądajcie w wolnej chwili i dzielcie się swoimi refleksjami.
Ogromne podziękowania dla Ewy Grzanki za organizację we współpracy z KPCEN Bydgoszcz konferencji hybrydowych: „O potrzebie ekspresji i miejscu sztuki w edukacji”, „Inspiracje z kraju i ze świata z myślą o nowym roku szkolnym”, na których mogły zaprezentować swoje doświadczenia animatorki: Izabela Skierska (Szczecin), Joanna Romanowska (Bydgoszcz), Hanna Leszczyńska (Gdańsk) oraz sama gospodyni konferencji. Gratulujemy przedsięwzięcia.
Bardzo cieszy aktywność grup z Warszawy, Poznania, Łodzi i Gdańska. Relacje odnajdziecie na naszym Facebooku. Bardzo zachęcam wszystkie grupy do publikowania swoich działań. Jest to ważny element naszej aktywności. Dzięki temu, zaciekawieni pedagogiką freinetowską studenci, nauczyciele trafiają do nas po inspiracje. Tak było w przypadku grupy regionalnej Gdańsk. W lutym br. odwiedziła nas grupa nauczycielek z freinetowskich przedszkoli z Wiesbaden (Niemcy). Nawiązały kontakt właśnie poprzez stronę facebookową i potem wspólnie zorganizowałyśmy wizyty studyjne w Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach, w Przedszkolu i Szkole OGRÓD FRRE w Gdańsku i Przedszkolu nr 81 w Gdańsku. Mamy nadzieję na aktywną współpracę, wymianę doświadczeń i nowe pomysły. Materiały do publikacji przesyłajcie na adres: izabela.terlecka@freinet.pl (FB) oraz joanna.antczak@freinet.pl (strona internetowa).
Miło mi też poinformować, że w Poznaniu wybrano nową przewodniczącą grupy. Została nią Magdalena Kozica. Gratulujemy i życzymy inspirujących doświadczeń. W tym miejscu pragnę podziękować Izabeli Terleckiej za aktywne sprawowanie funkcji przewodniczącej grupy regionalnej Poznań.
I na koniec bardzo ważna wiadomość. Marzena Kędra została laureatką nagrody im. Janusza Korczaka. „To pięknie wyróżnienie jest wyróżnieniem wszystkich freinetowców, którzy czynią dobro w przedszkolach, szkołach w pracy ze swoimi dziećmi”. Gratulujemy!
Pamiętajcie o zapisach na konferencję w Raciborzu. Kornelia Solich przewodnicząca oraz animatorki z grupy regionalnej Racibórz czekają na NAS 13 września 2024r. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia 🙂
Przesyłam moc słonecznych pozdrowień
w imieniu KZK PSAPCF
przewodnicząca
Joanna Antczak