We wrześniu 2022 r. odbyła się w Warszawie XVII Ogólnopolska Konferencja Animatorów Pedagogiki C. Freineta „Pytania są ważniejsze niż odpowiedzi” pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy Pana Krzysztofa Strzałkowskiego oraz Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.
Współorganizatorem konferencji było KZK Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta i Grupa Regionalna PSAPCF Warszawa, Przedszkole nr 47 im. „Mali Artyści w Warszawie”, Przedszkole nr 62, Przedszkole nr 124, Przedszkole nr 237 im. „Warszawskiej Syrenki” oraz Szkoła Podstawowa nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej.
Konferencja odbyła się z okazji 30-lecia Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta i po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19.
Uczestników spotkania przywitała Przewodnicząca Grupy Regionalnej Warszawa Pani Anna Ławnik-Zawadzka nawiązują do trzydziestoletniej działalności Stowarzyszenia oraz powołania do życia Grupy Regionalnej Warszawa.
Pierwszy wykład inauguracyjny wygłosiła Przewodnicząca KZK PSAPCF Pani Marzena Kędra – „W lustrze pedagogiki Celestyna Freineta – czas i przestrzeń”.
Następnie Panie Joanna Antczak i Martyna Tarnowska z Grupy Regionalnej Gdańsk w autorskim dialogu zaprezentowały rozmowę Haliny Semenowicz z Zofią Napiórkowską, które były prekursorkami koncepcji pedagogicznej C. Freineta w Polsce.
Tematem kolejnego wystąpienia było: „Halina, Danusia i ja”, które z uroczym zabarwieniem humorystycznym i emocjonalnym przedstawiła Pani Aleksandra Semenowicz. Opowiedziała słuchaczom o sekretach życia prywatnego Haliny Semenowicz i jej dwóch córek Danuty i Aleksandry.
Po przerwie odbył się panel dyskusyjny „Pytania są ważniejsze niż odpowiedzi” poprowadzony przez prof. dr hab. Romana Lepperta z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W dyskusji udział wzięli: prof. dr hab. Ewa Filipiak – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszcz, prof. dr hab. Kazimierz Kossak-Główczewski – Uniwersytet Gdański, Pani Bożena Ruszkiewicz z Grupy Regionalnej Ostrołęka, Pani Kazimiera Piwko z Grupy Regionalnej Katowice, Pani Izabela Groborz z Grupy Regionalnej Poznań, Pani Martyna Tarnowska z Grupy Regionalnej Gdańsk.
Kolejnym punktem spotkania była swobodna ekspresja artystyczna grup regionalnych. Cudowna zabawa, która sprawiła wszystkim uczestnikom ogromną radość.
Podsumowaniem pierwszego dnia konferencji było wręczenie symbolicznych statuetek przedstawiających „Dąb Freineta” wieloletnim animatorom polskiego ruchu freinetowskiego w Polsce oraz jubileuszowy pyszny tort. Pomysłodawcą statuetki jest nasza animatorka Grażyna Ziółek, a zaprojektowała i wykonała ją Pani Monika Stopczyńska.
Drugi dzień konferencji moderowany przez Panią Barbarę Rokicką, rozpoczął się od wystąpienia prof. dr hab. Ewy Filipiak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
w Bydgoszczy, „Gawędy Mateusza” C. Freineta – komu i dlaczego są dziś potrzebne”. Wysunięty został jeden wniosek, że pomimo upływu lat „Gawędy Mateusza” stanowią wartość ponadczasową.
Kolejne wystąpienie „Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska – zawieszeni w czasie” zaprezentowała Pani Barbara Janina Sochal z Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Postawa tych wielkich pedagogów wciąż jest aktualna.
Po przerwie odbyła się seria warsztatów. Pierwsze pt. „Outdoorowo – zabawowo – wykorzystanie technik freinetowskich w edukacji w terenie”, poprowadzone zostały przez Panią Renatę Stawczyk-Mizińską, Panią Annę Korzeniewską, Panią Monikę Wiśniewską we współpracy z Panią Anetą Kurowską, Panią Agnieszką Kamińska i Panią Moniką Gawron, nauczycielki z Przedszkola nr 124. W czasie warsztatów nauczycielki podzieliły się z uczestnikami konferencji swoim doświadczeniami w pracy z dziećmi przedszkolnymi w terenie.
Kolejne warsztaty to „ABC Freineta” przeprowadzone przez Panią Marzenę Kędrę, Panią Izabelę Groborz i Panią Annę Zielonkę z Cogito Poznań, skierowane dla nowych, przyszłych członków i sympatyków PSAPC. Ich celem było zapoznanie z głównymi założeniami koncepcji pedagogicznej Celestyna Freineta.
„Pytam i szukam odpowiedzi – metoda projektów badawczych w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnymi”, to temat warsztatów poprowadzonych przez Panią Małgorzatę Posłuszną i Panią Bożennę Wilczyńską z Przedszkola nr 47 „Mali Artyści w Warszawie”.
Pani Martyna Śliwińska z Przedszkola nr 237 im. „Warszawskiej Syrenki” zaprezentowała outdoorowe sposoby pracy z dziećmi „Jak odczarować zajęcia rytmiczno-muzyczne w edukacji”. Pani Martyna w swoich warsztatach w bardzo ciekawy sposoby pokazała jak tworzyć i wykorzystywać instrumenty muzyczne.
Nauczycielki z Przedszkola nr 62, Pani Barbara Nowiszewska i Pani Barbara Kukla zapoznały uczestników konferencji ze sposobem wykorzystania gry paragrafowej w edukacji przedszkolno-szkolnej – „Pedagogika Freineta zabroniona – gra paragrafowa”. Temat zaskakujący, a w efekcie końcowym łatwy do wykorzystania na każdym szczeblu edukacji.
Po południu odbyły się doświadczenia poszukujące w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Uczestnicy zostali podzielenia na 5 zespołów, z mapą musieli dotrzeć do wyznaczonych punktów i wykonać 5 zadań. Po powrocie każdy zespół przygotował prezentację z działań terenowych.
Na zakończenie dnia odbyły się wybory do KZK PSAPCF.
Trzeci dzień konferencji rozpoczął się od prezentacji „Działania outdoorowe w edukacji” w oparciu o doświadczenia Przedszkola nr 124 i Przedszkola nr 237 im. „Warszawskiej Syrenki” przedstawione przez Panią Renatę Stawczyk-Mizińską i Panią Grażynę Ziółek. Prelegentki podzieliły się doświadczeniami dotyczącymi edukacji w terenie dwóch warszawskich przedszkoli, które są efektem udziały w projekcie Erasmus + „Blossoming outdoors” realizowanym z placówkami w Wielkiej Brytanii i Rumunii.
W tym dniu koleżanki ze szkoły przyszpitalnej w Otwocku opowiedziały o 75-leciu istnienia tej placówki, miejsca, w którym pracowała Halina Semenowicz wdrażając w pracy z dziećmi koncepcję pedagogiczną C. Freineta.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za ten wspólnie spędzony czas w czasie konferencji.
Renata Stawczyk-Mzińska
Animatorka Grupy Regionalnej Warszawa