Książka Jubileuszowa dla Zofii Napiórkowskiej, pod redakcją Małgorzaty Kaliszewskiej z zespołem w składzie: Regina Chom, Maria Kościuszko, Kazimiera Michalczak, Wanda Silezin (Wyd. PSAPCF 2015).
Poznajemy wielu ludzi, ale tylko nieliczni pozostawiają po sobie ślad nie do zatarcia. Mamy wtedy poczucie „obdarowania” i potrzebę podzielenia się tym, co zyskaliśmy dzięki kontaktom z takimi osobami. Niecodzienna jest droga życia i ewoluowania osobowości twórczej Zofii Napiórkowskiej. Podkreślają to autorki książki jubileuszowej pt.: Przez życie z pedagogiką Freineta […]
Idee tego francuskiego pedagoga, które realizowane są od 60 lat w polskim szkolnictwie ogólnokształcącym i specjalnym, wzbogacały i bogacą też dziś twórcze osobowości animatorów, wyrażających teraz swoją wdzięczność Jubilatce – jednej z inicjatorek ruchu freinetowskiego w Polsce.[…]
Omawiana książka może stać się wartościową lekturą dla animatorów pedagogiki Freineta, nie tylko ze względów historycznych, ale też edukacyjnych, natomiast nauczycieli nie związanych z Ruchem może skłonić do refleksji nad własnymi zawodowymi wyborami. Szczególnie jednak przydatna okaże się, jak sądzę , czynnym nauczycielom oraz studentom różnych kierunków i specjalności.
[z recenzji wydawniczej Prof. zw. dr hab. Janiny Wyczesany ]
Prezentowana książka składa się z trzech części, w pierwszej pokazuje różne portrety Jubilatki, wynikające z jej zawodowej i freinetowskiej aktywności, koleżeńskich wspomnień i relacji. Część tę uzupełniają tekst Tatiany Kłosińskiej i Iwony Konopnickiej pt. Nauczyciel z pasją, dotyczący współczesnej edukacji nauczycieli, i dwa szkice pióra Małgorzaty Kaliszewskiej. Pierwszy dotyczy aktywności popularyzatorskiej i animacyjnej Jubilatki, drugi zaś poddaje pod refleksje i dyskusje wybrane kategorie pedagogiczne istotne w pracy nauczyciela-freinetowca. Druga część książki to prezentacja dorobku Jubilatki, bibliografia jej opracowań i wybrane artykuły oraz wywiad. Trzecią część stanowi galeria twórczości uczniowskiej dedykowana Zofii, abyśmy nie zapomnieli, komu służy przede wszystkim światowy ruch freinetowski.
Wanda Silezin
PSAPCF Grupa Regionalna – Kraków