„Zorganizujcie miejsce do przeprowadzania badań, zaopatrzcie się w niezbędny sprzęt łatwy w obsłudze dla dzieci. nowa technika , racjonalna i naukowa, wyprze na zawsze werbalne i abstrakcyjne podręczniki”
C. Freinet
Koleżanki i Koledzy!
Nadszedł czas na informacje o przygotowywanej XII Ogólnopolskiej Konferencji Freinetowskiej organizowanej przez Grupę Regionalną w Przemyślu, która odbędzie się w dniach 1-4 października 2015 roku. Temat konferencji: „Współczesne technologie edukacyjne a pedagogika C.Freineta”. Współorganizatorem konferencji będzie Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu. Do współpracy pozyskano:
- Starostwo Powiatu Przemyskiego,
- Polsko Amerykańską Fundację Wolności,
- Fundację Rozwoju Wolontariatu,
- Generator Inspiracji.
Organizatorzy przygotowali 4 dniowy program:
- Dzień pierwszy – czwartek (od 14.00) 4 wykłady wprowadzające do tematu konferencji, zakończenia dnia tradycyjnym „Wieczorem przyjaźni”
- Dzień drugi – piątek (od 9.00- 18.30) 4 tury warsztatów (VII grup)
- Dzień trzeci – sobota od 6.00 lub 9.00 Doświadczenia poszukujące w dwóch wariantach:
– grupa „Lwów” całodniowa , wizyta w szkole polskiej, dzień zakończony spektaklem w Operze Lwowskiej (prawdopodobnie z noclegiem we Lwowie),
– grupa „Przemyśl”, zajęcia terenowe (do g. 15.00), od 16.00 zajęcia warsztatowe - Dzień czwarty – niedziela, prezentacje grup, podsumowanie KZK, dla chętnych: od godz. 12.00 zwiedzanie Przemyśla z przewodnikiem
UWAGA: dla uczestników „dnia we Lwowie” – ze względu na terminy rezerwacji konieczne zgłoszenie udziału do 30 maja br. Orientacyjny koszt za całość (maksymalny!) dla tej grupy to 500 zł. Niezbędny aktualny paszport!
Dla pozostałych termin zgłaszania i przedpłata (ok. 350 zł) do 30 czerwca br.
Dokładne informacje z programem konferencji, sposobem wpłat i zgłaszania podane zostaną na naszej stronie internetowej do 30 kwietnia br.
Ze względu na dłuższy czas konferencji, większe i zróżnicowane koszty udziału prosimy o przekazywanie uwag na adres: Kazimiera Piwko 602 315 934 lub szpaczek3@poczta.onet.pl
W imieniu KZK składam podziękowania:
- Renacie Stawczyk-Mizińskiej za sprawne przygotowanie i organizację wyjazdu grupy seminaryjnej do Estonii i Finlandii
- dla uczestników w/w seminarium, którzy terminowo dokonali wpłat obu transz
- dla wszystkich grup, które dokonały wpłat składek za rok 2014 i 2015
- koleżankom, które nadesłały artykuły do publikacji: Małgosi Kuksinowicz (Gdynia), Iwonie Grygorowicz (Białystok), Reni Haśkiewicz–Kudła(Przemyśl)
oraz zwracam się z prośbą do przewodniczących grup regionalnych o przesyłanie informacji z ciekawych działań ich grup jak również indywidualnych poczynań innowacyjnych animatorów i sympatyków pedagogiki freinetowskiej. W bieżącym roku szkolnym poszerzył się znacznie krąg osób, które realizują (lub powinny zainteresować się) założenia pedagogiki freinetowskiej w związku z wyborem programu Marzeny Kędry „Doświadczanie świata” (zaleconym przez MEN).
Wszystkie uwagi, informacje prosimy przekazywać na mój adres.
I jeszcze informacje dla uczestników wyjazdu studyjnego:
- nie ma potrzeby posiadania paszportu, wystarczy dowód osobisty
- do wykorzystania waluta euro
- nie ma potrzeby zabierania pościeli, ręczników – korzystamy z hoteli (pokoje 2-3 osobowe)
- zabieramy upominki dla dzieci, dla nauczycieli (foldery, książki, maskotki, słodycze itp.)W imieniu KZK PSAPCF
Kazimiera Piwko