„Dzieci to goście, którzy pytają o drogę”
(przysłowie hinduskie)
Koleżanki i Koledzy!
14 października Dzień Edukacji Narodowej – wszystkim nauczycielom, animatorom składamy serdeczne podziękowania za wskazywanie dzieciom, uczniom dróg do poznawania, odkrywania świata, za dokładanie starań, aby wiedziały ,że z dobroci rodzi się sprawiedliwość, prawda, miłość i pokój. Życzymy Wam sukcesów w działalności edukacyjnej, powodzenia w życiu osobistym i dużo, dużo radości.
Krajowy Zespół Koordynacyjny PSAPCF
W imieniu KZK składamy gorące podziękowania Gdańskiej Grupie Regionalnej za zorganizowanie XI Ogólnopolskiej Konferencji Freinetowskiej w Wieżycy w dniach 19-21 września br na temat: „Regionalizm – Inspiracja – Ekspresja”. To była bardzo udana konferencja – świadectwem są wyniki ewaluacji, jak również opinie, które napłynęły do KZK.
Materiały z konferencji można obejrzeć na naszej stronie.
Kolejna konferencja w 2015 roku odbędzie się w Przemyślu na temat: „Współczesne technologie edukacyjne a pedagogika C. Freineta”. Potrzeba takiej konferencji narodziła się w czasie dyskusji panelowej w Wieżycy.
W roku 2016 organizatorem XIII Ogólnopolskiej Konferencji (po raz drugi) będzie Grupa Regionalna w Ostrołęce. W ramach tej konferencji odbędzie się Walne Zebranie Delegatów (po raz pierwszy).
W czasie konferencji odbyło się zebranie KZK, na którym ustalono kryterium przyznawania tytułu Honorowego Członka PSAPF – może to być osoba, która włożyła wiele wysiłku dla budowania podstaw ruchu freinetowskiego w Polsce. Uchwałą KZK stworzono listę zasłużonych dla ruchu – wkrótce ukaże się na naszej stronie.
Podjęto również postanowienie ważne dla grup organizujących konferencje – w roku konferencji nie odprowadzają one składek członkowskich do KZK.
Składka członkowska to 40 zł (w grupie pozostaje 10 zł). Bardzo prosimy o terminowe przekazywanie składek (do końca roku kalendarzowego).
Dzięki Gdańskiej Grupie Regionalnej (przygotowała tekst do druku) i Marzenie Kędrze (zorganizowała druk) wyszło wznowienie książki Wandy Frankiewicz „Technika swobodnych tekstów jako metoda kształcenia myślenia twórczego”. Książka jest do nabycia w siedzibie PSAPF u Reginy Chorn.
Na konferencji zaprezentowana została publikacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu „Inspiracje pedagogiką freinetowską. Studia. Źródła. Wspomnienia dedykowane Halinie Semenowicz”. W przygotowaniu będą dalsze dwa tomy. KZK zakupi 10 egzemplarzy tej publikacji i przekaże najbardziej aktywnym grupom.
W związku z nowymi wydawnictwami, KZK postanowiło zmienić charakter planowanego wcześniej wydawnictwa związanego z historią naszego ruchu. Postanowiono, aby kontynuować serię „Ja wobec pedagogiki C. Freineta”. Pierwsza publikacja poświęcona będzie innowacyjnej działalności nauczycieli inspirowanej pedagogiką C. Freineta. Może to być opisanie typu „moja klasa freinetowska”, doświadczenia poszukujące i ich wykorzystanie w…, zdobywanie sprawności jako podstawa rozwijania… Zwracamy się do wszystkich grup regionalnych, animatorów, sympatyków o nadsyłanie materiałów drogą elektroniczną na adres szpaczek3@poczta.onet.pl (Kazimiera Piwko) do końca lutego 2015 r. Materiały mogą być wzbogacone fotografiami, scenariuszami, ponieważ całość będzie na płycie z dołączonym przewodnikiem w formacie A5.
KZK przy współpracy z Grupą Warszawską przygotowuje wycieczkę studyjną do Estonii i Finlandii, koszt ok. 2000 zł, realizacja w maju lub czerwcu 2015 r., konieczny będzie 3 dniowy urlop. Jest już lista wstępna ok.30 osób.
W czerwcu br. w ZSP w Moszczance im. Haliny Semenowicz odbyła się kolejna wizyta studyjna w ramach projektu „Innowacyjny nauczyciel kluczem do sukcesu dziecka”. W imieniu KZK składamy podziękowania dla Marzeny Kędry, Eli Bury, Alicji Niedbalskiej, Małgosi Żuk za wykłady, warsztaty, prezentację doświadczeń klas freinetowskich.
W imieniu KZK PSAPCF
Kazimiera Piwko