Jeśli my Jeśli my nie będziemy pomagać innym, to któż nam pomoże?
Barbara Mandrell
Koleżanki i Koledzy
To motto w nawiązaniu do podziękowań, które za chwilę nastąpią, a może też stanie się ono przesłaniem na nowy rok szkolny, bo to już wrzesień za nami i może jeszcze czas na życzenia: zdrowia, wytrzymałości, cierpliwości i spokoju w roku szkolnym 2008/2009 żeby Wam życzyć… A że czas w oświacie niespokojny, a nawet burzliwy, to widać i słychać. Tak więc „czyń to, co możesz, za pomocą tego, co masz, tam, gdzie jesteś” (Theodore Roosevelt ).
Wracając do podziękowań, to lista długa. Dziękujemy wszystkim tym, którzy zechcieli przyjechać do Lublina i wziąć aktywny udział w naszej V Ogólnopolskiej Konferencji Freinetowskiej w dniach 12-14 września na temat „Dziecko i natura w pedagogii C. Freineta”. W konferencji wzięło udział ok. 140 osób, pracowaliśmy razem i w grupach (program do wglądu na naszej stronie internetowej).
Szczególne podziękowania na ręce Bogusi Sadowskiej, Eli Pryzowicz, Marysi Krupskiej dla Lubelskiej Grupy Regionalnej, która przygotowała ciekawy i bogaty program, znalazła też wielu sponsorów, którzy nieodpłatnie pomogli w organizacji konferencji.
Chcemy podziękować również tym naszym animatorom: Zosi Napiórkowskiej, Wandzie Frankiewicz, Marysi Kościuszko, Marzenie Kędrze, Hani Wasilewskiej i Kazi Piwko, które poprowadziły panele dyskusyjne w wybranych placówkach.
Wspomnieć też trzeba o wieczorze regionalnym i podziękować tym, którzy go jadłem wybornym i występami artystycznymi okrasili.
W ostatnim dniu konferencji wrażeniami z RIDEF w Meksyku podzieliły się Regina Chorn i Marzena Kędra.
Marzena Kędra poinformowała zebranych o otwarciu w Polsce „Klas Wirtualnych”, którego osobiście dokona Prezydent FIMEM Michel Mulat w ramach „Festiwalu Kreatywności”, który odbędzie się w dniach 14-16 XI br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Moszczance (program w załączeniu i na stronie internetowej).
W czasie konferencji odbyło się spotkanie KZK, nieobecna była Grażyna Dąbrowska nowy skarbnik. W czasie posiedzenia ustalono, że:
- Konkurs dla nauczycieli „Jak uczyć mądrze kochać przyrodę” w zasadzie spełnił oczekiwania, autorzy otrzymają wyróżnienia I, II, III stopnia, przyznano również wyróżnienia dla trzech prac, które nie do końca mieściły się w formule konkursu („Podsumowanie Konkursu…” w załączeniu i na str. internetowej), wybrane prace znajdą się w całości lub we fragmentach „FI” nr 31;
- We wrześniu 2009 r. odbędzie się VI (VIII jeżeli uwzględnimy dwie konferencje w Moszczance) Ogólnopolska Konferencja Freinetowska w Ostrołęce. Ustalono jej temat: „Ponadczasowość pedagogiki C.Freineta” (temat RIDEF w Meksyku). Ponieważ w ewaluacjach wszystkich konferencji uczestnicy podkreślają, że jest za mało czasu, KZK wspólnie z Bożeną Ruszkiewicz, przewodniczącą grupy w Ostrołęce postanowiło Konferencję nieco wydłużyć, rozpoczynając ją w czwartek „wieczorem przyjaźni” (ok.20.00). Wtedy zyskamy do dyspozycji całe 2 dni (piątek i sobotę): piątek – zajęcia warsztatowe, sobota – doświadczenia poszukujące. Podniesie to jednak koszty pobytu – (jeden nocleg + żywienie w piątek). Jeżeli okaże się to finansowo „niemożliwe” wtedy z pomysłu zrezygnujemy. Pojawiły się też pomysły , aby konferencje organizować w wakacje (k. czerwca , pocz. lipca, koniec sierpnia) Czekamy na Wasze opinie.
- Następną konferencję (2010 r.) planujemy w Warszawie, wypadnie ona w roku 100 rocznicy urodzin Haliny Semenowicz twórczyni ruchu freinetowskiego w Polsce. Przy wsparciu KZK organizacją konferencji zajmować się będzie Warszawska Grupa Regionalna.
- W związku z powyższym KZK przychyliło się do propozycji Reginy Chorn wydania książki Haliny Semenowicz „Freinet w Polsce” (wydanej przez WSiP w 1980 roku). Ustalono,że rozmowy z WSiP rozpocznie Kazia Piwko (trwają już od 2 tygodni), natomiast opracowanie przedmowy wyjaśniającej i komentarza zaproponowały Regina Chorn, Zosia Napiórkowska i Marysia Kościuszko. Równocześnie trwają rozmowy w sprawie wydania książki Wandy Frankiewicz „Swobodny tekst a rozwój myślenia twórczego” wyd. w roku 1983, tutaj WSiP znalazł już książkę i dokumenty w Archiwum, natomiast w przypadku książki Haliny Semenowicz poszukiwania jeszcze trwają. Niemniej KZK i uczestnicy przychylili się do pomysłu Reginy Chorn, aby zebrać środki finansowe na wydanie tej książki. Można to zrealizować dwojako:
– poprzez przedpłatę w wys.18 zł wpłaconą na nasze konto, daje to gwarancję otrzymania książki (na konferencji przedpłaty dokonało kilkanaście osób);
– „nabycie” cegiełki indywidualnie – tu, przy wpłacie należy dodać informację, czy ofiarodawca chce być zaznaczony w książce jako fundator. Jeżeli zbierze się duża liczba darczyńców z chęcią wpisu – to wtedy tak się stanie. Zakup cegiełki nie będzie upoważniał do nabycia książki w ramach tej wpłaty.
Apelujemy do wszystkich animatorów (i nie tylko) o skorzystanie z proponowanych możliwości – od naszej aktywności w tym zakresie będzie zależało wydanie niniejszej książki. - Niestety, najprawdopodobniej nie uda nam się zrealizować wydania planowanej wcześniej publikacji z cyklu „Ja wobec pedagogiki C. Freineta miały to być doświadczenia poszukujące (stąd tema tegorocznej konferencji i konkurs jako uzupełnienie zbieranych w Grupach materiałów).
- Odbędzie się (najprawdopodobniej) kolejny wyjazd do Vence, udział zgłosiło 15 osób, pozostaje więc jeszcze 30 miejsc – koszt ok. 990 zł. Planowany termin 18-25 IV 09 lub 25 IV – 2 V 09 r. Prosimy o imienne zgłaszanie (z podaniem numeru telefonu) udziału do Kazi Piwko: szpaczek3@poczta.onet.pl, tel.605 315 934, Szpaków 20/3 40-540 Katowice.
- Przygotowujemy też regulamin nowego konkursu dla nauczycieli dotyczący tematu kolejnej konferencji „Ponadczasowość pedagogiki C. Freineta” – regulamin konkursu roześlemy w listopadzie (po konferencji w Moszczance).
- Przypominamy o przesyłaniu materiałów do „FI” Nr 31 na adres Beaty Kulbaki – czeka z niecierpliwością, materiałów jest ciągle mało. Kontakt: Beata Kulbaka, Sobieskiego1 49-300 Brzeg, tel.508 259 550, e-mail: beatakulbaka@wp.pl.
- oraz o składkach!
Przesyłamy pozdrowienia wraz z życzeniami dla nauczycieli (pocztówka w załączeniu)
W imieniu KZK
Kazimiera Piwko